Sunday, July 19, 2015

გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

                                                                                                                                                                თემა:


  • შოთა რუსთაველის  პოემის "ვეფხისტყაოსნის" ნაწყვეტი:  ამბავი როსტევან არაბთა მეფისა" გაცნობა.


მიზანი:


  • ნაწარმოების აღქმისა და ანალიზის უნარის განვითარება.
  • კითხვის სტრატეგიების გამომუშავება (წინასწარი დაკვირვება სათაურზე, ილუსტრაციებზე).
  •  აზრის ზეპირად და წერილობით გადმოცემის უნარის გამომუშავება.
  •  არგუმენტირებულად აზრის ჩამოყალიბების უნარის გამომუშავება.
  • დისკუსისს წარმართვა



მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები: 


 ქართ. V. 1. მოსწავლეს აქვს  ასაკის შესაფერისი სირთულის ტექსტების მოსმენისა და ინტერპრეტაციის საწყისი უნარი.

  •  ისმენს სხვადასხვა ხასიათის საინფორმაციო ტექსტებს და ერთმანეთისაგან განარჩევს ფაქტებსა და დამოკიდებულებებს (შეფასებებს); 
  •  სვამს კითხვებს მოსმენილი ტექსტის უკეთ გასააზრებლად / ამა თუ იმ საკითხის დასაზუსტებლად; 
ქართ. V. 4. მოსწავლეს აქვს ლიტერატურული ნაწარმოების ესთეტიკური შეფასების საწყისი უნარი.


  •    მონაწილეობს ლიტერატურული ნაწარმოების შესახებ გამართულ დისკუსიაში, გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას   ამა თუ იმ პერსონაჟის მიმართ;



ქართ. V. 5. მოსწავლეს შეუძლია სადისკუსიო სტრატეგიების ამოცნობა და გამოყენება.
  • ჯგუფთან ერთად ირჩევს საკამათ თემას; განსაზღვრავს დისკუსიის წესებს: რეგლამენტს, რიგითობას, ეტიკეტს; იცავს კორექტულობას.


ქართ.  V. 8.  მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის მხატვრული ტექსტების წაკითხვა და ადეკვატურად გაგება-გაანალიზება.
  •    განმარტავს პერსონაჟთა ქცევის მოტივს და აფასებს მათს საქციელს;



აქტივობა 1:  გამოწვევა - ასოციციური რუკა  3წთ

დაფაზე ვწერ  "ვეფხისტყაოსნის"  ავტორის სახელს: "შოთა რუსთაველი", მოსწავლეები იხსენებენ თუ  რა იციან მის შესახებ.

აქტივობა 2: მინი ლექცია   7 წთ.

შოთა რუსთაველის ბიოგრაფიაზე, მის წარმომავლობაზე,  "ვეფხსიტყაოსნის" ავტორობის შესახებ, შოთა რუსთაველის ფრესკაზე, რომელიც იერუსალიმის ჯვრის მონატერშია.~

აქტივობა 3: ტექსტის კითხვა დამოუკიდებლად.   5 წთ
 ჩემი მიზანია გავარკვიო რის გაგებას შეძლებენ დამოუკიდებლად.

აქტივობა 4: ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე ცხრილი 6 წთ
ტექსტის წაკითხვის შმდეგ მოსწავლეები რვეულში მუშაობენ ცხრილის პირველ  და მეორე სვეტში: "ვიცი და მინდა ვიცოდე".

აქტივობა 5: კითხვა-პასუხი 15 წთ
ვსვამ ანალიზზე ორიენტირებულ კითხვებს, რომელიც მოითხოვს საკითხის დეტალურ ცოდნას, გაგებას და აღწერას.

  • ვინ იყო როსტევან მეფე?
  • რას ადარებს პოეტი თინათინს?
  • რატომ გაიხსენა მეფემ "ვარდის ჭკნობა"?
  • რისთვის დაიმსახურა თინათინმა ვაზირების შექება?
  • როგორ ჩაიარა თინათინის  გამეფების სცენამ?
  • რა რჩევა-დარიგებას აძლევს როსტევანი თინათნს?

 ვსვამ შეფასებაზე ორიენტირებულ კითხვებს, მოსწავლემ უნდა გაარკვიოს გაიგო თუ არა ის ღირებულებები რომელიც მოისმინა და  შეძლებს თუ არა მათ შეფასებას:

  • სწორად მოიქცა თუ არა როსტევან მეფე, როდესაც მან სიცოცხლეშივე გაამეფა თინათინი?
  • "ამბავი როსტევან არაბთა მეფისა", ვგებულობთ, რომ ამბავი ვითარდება არაბეთშში, იმსჯელეთ და შეაფასეთ, რატომ და რისთის დასჭირდა შოთა რუსთაველს სიუჟეტური გაუცხოების ანუ შნიღბვის ცნობილი ხერხი?


აქტივობა 6: დისკუსია თემაზე:  "ლეკვი ლომისა სწორია, ზუ იყოს თუნდა ხვადია" 
 7 წთ
კლასი იყოფა ორად, ისინი ,რომლემიც ფიქრობენ რომ თინათინი ქალია და ის ვერ შეძლებს მეფობას და მეორე მხარე, რომელიც ფიქრობს რომ თინათნი შეძლებს იყოს ღირსეული   მეფე.

საშინაო დავალება: 

"ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე" ცხრილის მესამე სვეტის შევსება. 2 წთ
ამ ცხრილით გავიგებ  მოსწავლეების მიერ დასმულ კითთხვებს გაეცა თუ არა პასუხი და რა დარჩა პასუხგაუცემელი.

შეფასება:  

განმსაზღვრელი. საკლასო შეფასების სქემის მიხედვით.



რესურსები:
 მე-5 კლასის სახელმძღვანელო. შოთა რუსთაველის ფოტო,  შოთა რუსთაველის ფრესკა, დაფა, ცარცი, რვეული, საწერკალამი.
                                                                                                                                                                                                                                                                   

Saturday, July 18, 2015

პროექტი


პროექტის სახელწოდება:

 ინკლუზიური განათლება- ვისწავლოთ ერთად. 

პროექტის მთავარი იდეა (თემა) 1-2 წინადადებით:


  • გაეცნონ მოსწავლეები , მშობლები ინკლუზიური განათლების   მნიშვნელობას.
  • ინკლუზიურ  განათლებასთან დაკავშირებული შიშების  დაძლევა მოსაწავლებსა  და მშობლებში.
  • მიხვდნენ  ინკლუზიური განათლების უპირატესობასა  და სარგებელს.
  • ხელი შევუწყოთ  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მოსწავლეებს საზოგადოებაში ინტეგრაციას.


პროექტის ატუალობა:


  • ინკლუზიური განათლების ნაკლები ინფორმირებულობა.
  • მშობლების შიშები ინკლუზიურ განათლებასთან მიმართებაში.


პროექტის მიზნები:


  • შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლეების  ინტეგრაციის ხელშეწყობა/
  • ჯგუფური მუშაობა
  • კვლევის,  ძიების, ინფორმაციის  მიღებისა და დამუშავების    უნარის განმტკიცება.
  • საპრეზენტაციო   უნარების განვითარება.
  • ისტის გამოყენების განმტკიცება
  • დისკუსიის სწორი წარმართვა


მონაწილეთა  ასაკი:

15-16 წელი.

ვადები/ხანგრძლივობა: 

1 თვე

მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას:

მშობლებისა და მოსწავლეების ცნობიერების გაზრდა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მოსწავლეებთან მიმართებაში.  


პროექტისათის საჭირო ძირითადი რესურსები:


ფურცლები, წებო, მარკერი, ფოტოაპარატი, კომპიუტერი, პროექტორი, ინტერნეტი,  flash mob-ისათის შექმნილი სპეციალური მაისურები, რომელძეც ბავშვების მიერ მოფიქრებული სლოგანი იქნება დატანილი.


პროექტის მსვლელობა:



  • აქტივობა 1. I დღე  : ინტერვიუ მოსწავლეებთან,    
  • აქტივობა  2. II დღე: ინტერვიუ მშობლებთან
  • აქტივობა 3.  III  დღე: ფილმის ჩვენება: "რადიო",  სადაც მთავარი გმირი არის    შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირი.            
  •  აქტივობა  4.  IV დღე: ცნობილები-შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები. ინტერნეტში მოძიება ვიდეოების, ინფორმაციის, სურათების.   
  • აქტივობა 5. V დღე: დისკუსია თემაზე: ინკლუზიური განათლების არგუმენტები და კონტრარგუმენტები. 
  •  აქტივობა 6. VI. შეხვედრა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვების მშობლებისა და სკოლის სხვა მოსწავლეების მშობლებისა. აზრების გაზიარება. 
  •  აქტივობა 7. VII. სლოგანის მოფიქრება.         
  •  აქტივობა 8. VIII.  flash mob-ი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მოსწავლეების    მონაწილეობით.           



საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:


 ინკლუზიური განათლება .

პროექტის ხელმძღვანელი (მასწავლებელი) :

 თამარ ჯიქია

ხელმძღვანელის ელ. პოსტა:

 takojiqia@gmail.com 

პროექტის ვებ-გვერდი/ბლოგი: 

 tamarjiqia.blogspot.com